کوته نوشته های حسين امامی درباره ارتباطات، رسانه ها و روابط عمومی
Daily entries on Public Relations and communications and Media from Hossein Emami

وبلاگ روابط عمومی

Home

 "بينش ديجيتالي" پايه و اساس "روابط عمومي ديجيتالي" است
 Saturday, June 19, 2004
 روابط عمومي ديجيتال منتطر نمي ماند تا ببيند مشتري چه مي خواهد او از قبل فكر همه چيز را كرده استاگر با اضافه کردن حرف e به اول هر کلمه اي بگوييم به راحتي وارد دنياي الکترونيک و ديجيتال شده ايم، مساله را خيلي ساده  گرفته ايم. در ظاهر ساده است چرا که توانسته ايم ماهيت آن کلمه و عبارت را از فضاي فيزيکي خارج سازيم. مثلاٌ اگر مي گوييم بانکداري الکترونيک" يعني بستن شعب در فضاي مادي و باز کردن شعبه اي جديد در فضاي ديجيتال و انتقال خدمات قابل ارايه از روش سنتي به محيط جديد يا مجازي." اما اين فضا شرايط خاص خود را دارد که براي تمام مراحل آن بايد راه حل هايي را انديشيد. از افتتاح حساب و دريافت وام گرفته تا بحث روابط عمومي و تبليغات.

 

يک برداشت اشتباهي که در بحث روابط عمومي الکترونيک  مي شود اين است که با داشتن انواع تجيهزات ارتباطي ميگويند ما "روابط عمومي ديجيتالي" را آغاز کرده ايم. حال آيا اين رايانه هاي روابط  عمومي آيا چيزي بيش از"ماشين تايپ و بايگاني نامه ها" يا دستگاهي براي "طراحي" و يا "اتصال به اينترنت" است؟

 

تجيهزات ارتباطي، همه وسيله هستند نه هدف. به قول  دکتر شکرخواه"... ايجاد سايت و اي ميل زدن آرايش و بزک  کردن روابط عمومي سنتي است. روابط عمومي ديجيتال را مي توان با ميزان تعامل روابط عمومي با مشتريان اندازه گيري کرد..." چراکه در  روابط عمومي سنتي ارتباطي يکسويه با مخاطب آنهم به طور جمعي صورت مي گرفت و شاهد  يک "روابط عمومي محوري" بوديم ولي در فضاي جديد با "مشتري محوري" آنهم به صورت انفرادي مواجه هستيم.

 

پس روابط عمومي ديجيتال به دنبال يافتن راه کارهايي براي پاسخگويي يک نفره است. روابط عمومي ديجتال منتظر نمي ماند تا ببيند "مشتري چه مي خواهد؟" روابط عمومي همه چيز را برايش فراهم مي کند و براي هر نيازش پاسخي دارد. به جنس و سن مخاطب هم حساس است. براي نياز يک شخص بروشور خدماتش  را  به شکل انيميشن و تحت برنامه مثلاً فلش ارايه مي دهد و براي کسي که بخواهد مراحل و مدارک مورد نياز را پرينت کند آنرا به صورت متن هم مي آورد.

پس ديجيتاليست روابط عمومي، بيش از آنکه يک کارشناس فني و IT    کار باشد؛ يک کارشناسي است با بينش و تفکر ديجتالي و مسلط  به مسايل ارتباطي که نيازي هم ندارد همانند يک برنامه نويس و مهندس کامپيوتر به مسايل فني مسلط باشد. آن مسايل مربوط به برنامه نويسان و IT کاران انفورماتيک است و ديجيتاليست روابط عمومي وظيفه اصلي اش "خلق ايده" و "تصميم سازي" بر اساس نياز مخاطب است.

سايت آمازون دات کام نمونه اي موفق از بهره گيري خدمات روابط عمومي ديجيتالي است که پيش از اين دکتر شکرخواه به نمونه هايي از آن در نشست انجمن روابط عمومي ايران اشاره داشتند. يکي از خدمات جديدي که مسوولين سايت آمازون بر اساس نياز کاربران خود در سايت گذاشته اند "امکان خريد براي کودکان" است. چرا که کودکان و نوجوانان امکان دسترسي مستقيم به کارتهاي اعتباري را براي پرداخت وجه کتاب از طريق اينترنت ندارند و بالاخره بخشي از کاربران آنها هم از اين گروه سني هستند.

حال راه حل  آنها چيست؟ آنها به کودکان اجازه داده اند کتابهاي مورد نظر خود را که  در بخش کودکان است انتخاب کرده فرمهاي مربوط به صدور دستور خريد کتاب را تکميل و نهايتاً آنرا ارسال نمايند. پس از اتمام اينکار يک پيام کوتاه SMS  به تلفن همراه پدر يا مادر که شماره اش نزد سايت آمازون مي باشد، ارسال شده و اعلام مي دارد که: "فرزند شما () درخواست خريد کتاب () را دارد در صورت موافقت به ما اعلام کنيد." اين کاري است که روابط عمومي ديجيتالي به انجام مي رساند: يعني "طرح ايده" آنهم با "بينش ديجيتالي". متخصصان و برنامه نويسان هم با استفاده از راهکارهاي فن آوري نوين، اين امکان را به مرحله عمل مي رسانند و باقي مراحل با آنهاست.

بنابراين

در روابط عمومي ديجيتالي:

1-     بهره گيري از فن اوري هاي نوين، هدف نيست بلکه وسيله است.

2-     در بند  قيد زمان و مکان نيستيم. خدمات و اطلاعات ما 7 روز هفته و 24 ساعته بايد در دسترس باشد.

3-     منتظر نمي مانيم تا ببينيم  "مشتري چه مي خواهد؟" فکر همه چيز را قبلا براي او کرده ايم.

4-     کارگزار روابط  عمومي ديجيتالي يک آدم فني نيست و نبايد هم باشد بلکه او با آشنايي با مسايل IT و تسلط به مسايل ارتباطي " ايده" مي دهد و "تصميم سازي" مي نمايد.

5-     تکنولوژي سهم کمتري نسبت به بينش ديجيتالي دارد.

6-     ارتباطي دو سويه حاکم است و مخاطب شما ديگر  جمع نيست بلکه فرد است و شما پاسخگوي تک تک اعضاي دهکده جهاني خواهيد بود.

   0 comments

Leave a Comment:

Name


Homepage (optional)


Comments
 

 

ارتباطات

دکتر يونس شکرخواه
دکتر يحيی کمالی پور
کافه سايبر

دانشچوی ارتباطات

روابط عمومی

روابط عمومی (1)
کارگزار روابط عمومی
روابط عمومی کاربردی
مديريت روابط عمومی
انجمن روابط عمومی ايران
انجمن متخصصان روابط عمومی
Hill & Knowlton

روزنامه نگاری

ojr
Poynter
سايبر ژورناليسم
صبحانه: خبرهای خواندنی
فار: شکيب زاده
پارس ژورناليست
پ
ناه فرهاد بهمن

روزنامه نگار نو
زباله دان ذهن

اينترنت

cyberweblog
نتكده
NeoMinds.Org

ICT

آی تی ايران
IRAN WEB Business
ccwmagazine

خبرگزاری

واحد مرکزی خبر
ايسنا
ايرنا
فارس
ايلنا
مهر
موج

نشريات الکترونیکی

جستجوگر خبر
سر خط
جام جم
همشهری
گويا نيوز
شرق
کيهان
باشگاه اندیشه

بازتاب
لوموند ديپلماتيک

دنيای اقتصاد

ساير

حسن سربخشيان 
عکس روز: آرش
وب نوشت
سردبير: خودم

Public Relations

MediaGuardian
ONLINE PR
PRWEEK
E-PR
IPRA
PRSA
IPR
XPRL
 PR.com
e-Public Relations
About Public Relations
PRSOURCE.co.uk

PR BLogs

Pop-pr
Phil Gomes
PR Opinions
Strategic PR

Glossary

Public Relations Glossary
Blog glossary
Digital Media Glossary